Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Kołobrzegu

no images were found

     Jak co roku 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem ,,Zdrowie psychiczne w miejscu pracy’’.
W trakcie naszego życia, podejmując prace zawodową sporo czasu spędzamy w pracy. Praca w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Zakłady pracy, w których panuje dobra atmosfer, gdzie promowane jest zdrowie psychiczne pracowników i wspierani są pracownicy z zaburzeniami psychicznymi, odnotowują lepszą frekwencję w pracy, wydajność pracy jest większa. Z drugiej strony zła atmosfera w pracy, problemy w relacjach międzyludzkich, powodują wzrost problemów zdrowotnych i psychicznych, problemy z alkoholem oraz innymi szkodliwymi substancjami. Zwiększa się absencja w pracy, spada wydajność, zaczynają się problemy w życiu rodzinnym.


Wg WHO ,,Na całym świecie ponad 350 milionów osób cierpi na depresję, główną przyczynę niepełnosprawności. Ponad 260 milionów żyje z zaburzeniami lękowymi. Wielu z tych ludzi żyje z obu. Niedawne badania prowadzone przez WHO oceniają, że depresja i zaburzenia lękowe kosztują światową gospodarkę w wysokości 1 biliona dolarów rocznie w utraconej produktywności’’.
W dniu dzisiejszym w ramach ,,Szkoły Zdrowia Psychicznego’’ kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia pan Jacek Mieszkowski, przeprowadził wykład poświęcony ,,Zasadom zachowania się wobec osób przejawiających symptomy zaburzeń psychicznych oraz innych dysfunkcji utrudniających kontakt.
W trakcie spotkania omówiono, na co zwrócić uwagę w trakcie kontaktu z osobami chorującymi na schizofrenię, postepowania z osobami cierpiącymi na depresję, manię, przejawiającymi tendencje samobójcze, czy osobami z zaburzeniem osobowości. W wykładzie uczestniczyli słuchacze i wykładowcy Zespołu Szkół Policealnych w Kołobrzegu, z którymi od wielu lat współpracujemy.
W Powiatowym Ośrodku Wsparcia podopieczni w ramach terapii zajęciowej wspólnie zastanawiali się nad tym, czym jest dla nich zdrowie psychiczne. Swe odpowiedzi przelewali na papier za pomocą słów bądź rysunku. Prac powstało wiele, jednak to co zauważyć można łączy je jedno- SZCZĘŚCIE!