Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2017- wyjazd do przyjaciół z Trzynika

no images were found

     W dniu dzisiejszym tj. 10.09.2017r. delegacja Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Kołobrzegu uczestniczyła w Obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowanych przez Filię Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Trzyniku.
Z wielkim zaciekawieniem i chęcią wzbogacenia swej wiedzy w dodatkowe informacje, uważnie wsłuchiwaliśmy się w wykład prowadzony przez psycholog panią Martę Gizę, która w interesujący sposób wprowadziła nas w temat choroby, która dotyka coraz to więcej młodych i starszych osób. Depresja to choroba psychiczna, w której pacjent nie potrafi czerpać radości z życia, to choroba psychiczna, która cechuje się m.in. przygnębieniem, brakiem chęci do życia, pozbawieniem energii oraz nieumiejętnością przeżywania radości.


Dyskusji poddane zostały tematy ,, Skutki depresji w odniesieniu do miejsca pracy”, ,,jak wpływa na nas stres, jakie mamy sposoby radzenia sobie z nim jak i z gorszym samopoczuciem, któremu towarzyszą lęki”. W rozmowie, wymianie własnych spostrzeżeń oraz zdań uczestniczyli podopieczni, którzy doznali kryzysu psychicznego. Swe doświadczenia zweryfikowali z nabytą podczas wykładu wiedzą, dzieląc się tym z innymi. Wśród osób zmagających się z problemami psychicznymi, w tym z depresją,  leczenie farmakologiczne odgrywa największe znaczenie jednak nie powinniśmy zapominać o pozostałych sposobach radzenia sobie z objawami choroby.
Kiedy mamy depresję zaczynamy robić mniej i mniej, z powodu zmęczenia, trudności w spaniu/jedzeniu i z powodu negatywnego stylu myślenia. Przestajemy robić rzeczy, które kiedyś lubiliśmy robić i które sprawiały nam przyjemność. Zwiększenie naszej aktywności, czy ćwiczeń fizycznych może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój, dostarczanie sobie przyjemności (spacer, rozmowa z bliska osobą, aktywność fizyczna itp.). Robienie więcej (mimo, że czujemy się zmęczeni i depresyjni) pomoże nam poczuć się lepiej i wyjść z depresji (albo przynajmniej ją zmniejszyć).
Spotkaniu towarzyszyła miła, życzliwa atmosfera, a ciepło bijące z kominka rozgrzało niejedną, zmarzniętą duszyczkę 
A.B