Spotkanie ze Wspólnotą Anonimowych Narkomanów (NA)

     W dniu dzisiejszym (10.10.2017 r.) w Powiatowym Ośrodku Wsparcia gościliśmy przedstawicieli kołobrzeskiej, samopomocowej grupy wsparcia (NA) . Anonimowi Narkomanii są niedochodową, międzynarodową, wewnętrznie zorganizowaną Wspólnotą, która służy zdrowiejącym uzależnionym oraz prosperuje w ponad 129 krajach. Przybyli goście zapoznali kadrę terapeutów, psychologów oraz lekarzy z możliwościami wsparcia osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków, wprowadzili nas we Wspólnotę, do której przynależą już od wielu lat.


Przedstawiono nam program NA, którego trzonem jest Dwanaście Kroków, tworzące praktyczną drogę zdrowienia, wytłumaczono jak działa NA, jak przebiegają mityngi, kto może zgłosić się o pomoc.
Członkowie NA biorą udział w mityngach, dzielą się ze sobą swymi przeżyciami, doświadczeniem oraz zdrowieniem z uzależnienia od narkotyków. Uzależnieni pomagają sobie nawzajem w zdrowieniu- to podstawa NA.
Podczas spotkania usłyszeć mogliśmy prywatne historie osób, które wpadły w sidła uzależnienia od narkotyków. Historie te pozwoliły nam zagłębić się w istotę problemu, poznać przyczyny, skutki i możliwości rozwiązania, które wybrali. Dla większości z nas, osób mogących wysłuchać ciężkich i traumatycznych historii okraszonych bólem i walką ukazała się siła, którą udało im się w sobie odnaleźć, mimo trudów z jakimi musieli się zmagać, niechęci i krytyki ludzi z jaką przyszło im się spotkać, bezdomności, długów, zerwanych kontaktów z rodziną. Znaleźli oni w sobie na tyle odwagi i chęci zmienienia swego życia, aby wejść na niełatwą drogę zdrowienia. Droga ta niejednokrotnie wystawia ich na próbę, podstępnie kusi, aby ponownie pchnąć do nałogu. Jednogłośnie przedstawiciele kołobrzeskiej Wspólnoty Anonimowych Narkomanów uważają, że najważniejsze w zdrowieniu to ciągła praca nad samym sobą.
Szeroki wachlarz doświadczeń, wiedzy, ciekawa forma przekazu informacji, chęć dzielenia się swymi przeżyciami jak i sposobami na wyjście z nałogu sprawiły, że nawiązaliśmy współpracę z grupą ,,Ster”, której serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie spotkania, wzbogacającego nasze doświadczenie.
W ramach współpracy prowadzone będą mityngi dla podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia, Dziennego Oddziału Psychiatrycznego oraz dla Oddziału Całodobowego Psychiatrycznego. Do grup dołączą osoby uzależnione od narkotyków, chcące wyjść z nałogu, pogłębić świadomość problemu i rozpocząć pracę nad sobą.