I Ogólnopolskie Forum EX-IN konferencja Ekspert z Doświadczeniem – Nowy Zawód czy Misja?

      19 kwietnia w Wieliczce dwoje Uczestników Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, podopieczni Stowarzyszenia ,,Feniks” wraz z terapeutami wzięli udział w I Ogólnopolskim Forum EX-IN ,, Ekspert z Doświadczeniem- Nowy Zawód czy Misja? „

     Było to spotkanie specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych, ich rodzin, pracowników ośrodków wsparcia, władz samorządowych, którego celem była wymiana doświadczeń. Szczególnym gościem Forum był dr Werner Schütze -wiodący trener Otwartego Dialogu, specjalista psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta rodzinny, członek Międzynarodowej Organizacji oraz Niemieckiego Stowarzyszenie Leczenia Psychoz. Przedstawił uczestnikom konferencji temat Roli Terapeutycznej Ekspertów z Doświadczeniem.

Spotkali się tu ludzie otwarci na nowe rozwiązania – tak podsumował swoje wystąpienie dr Schütze.

     Ważnymi gośćmi konferencji były osoby po kryzysach psychicznych. Omawiały role ekspertów z doświadczeniem, dzieliły się swoimi doświadczeniami, przeżyciami. W panelu dyskusyjnym ,,Moje doświadczenie” wypowiadał się Nasz podopieczny Cezary, który podzielił się na forum swoimi osobistymi odczuciami, chwilą diagnozy schizofrenii, o chwilach kryzysu, słabości ale także i szansy na ,,lepsze jutro”, pojawieniu się nadziei, którą uzyskał dzięki terapii i uczestnictwu w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, Stowarzyszeniu ,,Feniks”.

Uczęszczając do Ośrodka, przebywając wśród znajomych osób, życzliwych terapeutów, lekarzy pojawiła się ta iskra nadziei, że będzie inaczej, będzie ok.– mówił Cezary.

Przeżyłam wiele emocji. Patrzyłam jak rośnie wiara, więzi w grupie.[…]Jest we mnie pragnienie ulżenia innym poprzez własne doświadczenia. Wiem, że dawanie siebie wymaga odwagi– mówiła Aleksandra Kożuszek, EX-IN.

     Konferencja wywołała w nas wiele emocji, napłynęło sporo refleksji. Wymieniając opinie o tym, co wynieśliśmy po tym spotkaniu, padły słowa o nadziei na wyzdrowienie, o zmianie myślenia na temat własnej choroby, o możliwości niesienia pomocy innym chorującym poprzez własne przeżycia, wzajemnym wspieraniu się.

     Miłym akcentem Naszego wyjazdu było także zwiedzanie Wieliczki i Krakowa. Urokliwe uliczki, architektura i klimat tych miast wprowadziły Nas w przyjemny nastrój i odprężenie.