Wspieraj nie osądzaj

Mottem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia psychicznego jest hasło, które powinno być dla nas ważne przez całe życie a nie tylko ten rok: „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem” i może być ono drogowskazem do poprawy naszego życia, naszych bliskich, znajomych i wszystkich, z którymi los zetknie nas w naszej drodze przez życie.

18.10.2022 roku w Sali Koncertowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Kołobrzegu miała miejsce Konferencja z okazji Obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks” w Kołobrzegu, które od lat zajmuje się na terenie powiatu kołobrzeskiego integracją osób z zaburzeniami psychicznymi. Pomaga również ich rodzinom, przyjaciołom, znajomym.

Wśród zaproszonych gości udział w konferencji wzięli między innymi: Ilona Grędas- Wójtowicz zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. społecznych, Beata Chomińska- Kierownik Biura Integracji Społecznej z Szczecina, Lilianna Korzeniowska Dyrektor PCPR w Kołobrzegu, Mirosław Tessikowski członek Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego. A także Wójtowie Gmin: Wójt Gminy Rymań- Mirosław Terlecki, Wójt Gminy Siemyśl- Marek Dołkowski, Wójt Gminy Ustronie Morskie – Bernadeta Borkowska. A także Kamil Barwinek Wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz dyrektorzy, przedstawiciele instytucji w tym: Dyrektor ROPS ze Szczecina Dorota Rybarska, Dyrektor PSONI z Kołobrzegu Beata Szczeglik, Helena Rudzis-Gruchała Dyrektor z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Okruszek” z Kołobrzegu, wraz z delegacjami uczniów z Kołobrzeskich szkół ponadpodstawowych a także podopieczni POW z Kołobrzegu i Trzynika, członkowie Stowarzyszenia Feniks ich rodziny, przyjaciele, zainteresowani tematyką mieszkańcy i goście przebywający w Kołobrzegu, przedstawiciele mediów, oraz liczne grono psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych i edukatorów, dla których tematyka ta jest niesłychanie ważna.

Konferencji towarzyszyła premiera Gazety „Pod  Skrzydłami Feniksa”, gazeta jest bezpłatna i dostępna jest w siedzibie Feniksa.

Profilaktyka zdrowia psychicznego czyli jak dbać o zdrowie to tematyka wykładu inauguracyjnego doktor psychiatrii środowiskowej, Dyrektor Szpitala MSWiA w Złocieńcu , założycielki Stowarzyszenia „Feniks” Ewy Gizy.

Uzależnienie jako przejaw kryzysu psychicznego to wykład praktyka i certyfikowanego specjalisty z tego zakresu pedagoga na co dzień mającego kontakt z młodzieżą i ich problemami Małgorzatą Szczubkowską, od której uczestnicy spotkania mogli także usłyszeć jak ważne jest poczucie akceptacji i szczęścia w życiu i jak w naturalny sposób  stymulować dobre doświadczenia, które budują odporność psychiczną.

Zawsze warto- jak kryzys psychiczny może stać się nową drogą życia, mówili asystenci zdrowienia, eksperci przez doświadczenie z Kołobrzegu, Świdwina i Łobzie, którzy opowiadając o tym jaką drogę przebyli od pacjenta do eksperta i na czym polega ich praca oraz doskonalenie się w tej roli, aby pomagać podopiecznym i sobie przybliżyli zagadnienia, które są ważne od momentu pojawienia się kryzysu chorobotwórczego do chwili, kiedy pacjent dotrze do specjalisty, zrozumie co się stało, zaakceptuje fakt, że jest chory i podejmie odpowiedzialność za siebie w procesie leczenia.

Najważniejszym przesłaniem dzisiejszej konferencji stało się to, aby osoby w kryzysie wspierać a nie osądzać. Nawet jeśli nie rozumiemy choroby psychicznej możemy pomóc. Wysłuchać, pokierować do specjalisty, wyciągnąć pomocną dłoń poprzez zwykłe akty dobroci i ludzkiej solidarności. Choroba psychiczna jest jak każda inna choroba, każdy może na nią zachorować i może z niej wyzdrowieć. Zatem wspieraj a nie osądzaj!