Baranki, kurczaczki, jajeczka króliczki i świąteczne stroiczki czyli Wielkanoc w POW

Święta Wielkanocne są jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniających zmartwychwstanie Chrystusa. Niebawem wiele Polaków siądzie przy tradycyjnym wielkanocnym stole, gdzie w rodzinnym gronie spożyją świąteczne śniadanie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość obrzędów oraz zwyczajów wielkanocnych wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Czas Świąt Wielkanocnych  przypada na czas świąt wiosennych. Równonoc wiosenna od czasów pogańskich była symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, w chrześcijaństwie ma podobny wymiar zwycięstwa Chrystusa nad szatanem, zmartwychwstania i życia wiecznego nad śmiercią. Zwyczaje te przetrwały dzięki temu, że nasi przodkowie je kultywowali. Teraz kolej na nas, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Większość z nas lubi celebrować święta, choć w tym roku z powodu pandemii jest nieco trudnej. Staramy się jednak aby zmartwienia odeszły w kąt i pozwoliły nam poczuć magię Wielkanocy.

Jest przecież tyle do zrobienia, posprzątać, udekorować domy, stoły, koszyczki. Przygotować świąteczne smakołyki. Drobne upominki i kartki z życzeniami. Bez tego się nie da ot tak obejść Świąt Wielkanocy!

Także i podopieczni POW włączyli się w przygotowanie symbolicznego spotkania wielkanocnego. Wspólne rozmowy przy stole, zapach potraw unoszący się w pomieszczeniach, radosne nastroje stworzyły prawdziwą wiosnę w naszych sercach.