Hortikuloterapia

Obcowanie z naturą ma dobroczynny wpływ na ciało i duszę. Hortikuloterapia, rozumiana jako terapia ogrodnicza, wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy

zdrowia fizycznego i psychicznego oraz rozwoju emocjonalnego i umysłowego człowieka. Istotne jest, że ogrodoterapia może być przeznaczona dla osób o ściśle określonych zaburzeniach lub schorzeniach oraz dla osób zupełnie zdrowych.

Podopieczni Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Trzyniku czynnie wykorzystują tą formę terapii zakładając co roku ogródek warzywny. Czekając na cieplejsze dni planowaliśmy wygląd ogródka, rodzaje warzyw, które chcemy zasiać oraz rozmieszczenie grządek zgodnie z zasadami dobrego sąsiedztwa roślin.

Nadeszło wyczekiwane ciepło, pełni energii przystąpiliśmy do prac. Zgrabiliśmy zalegające liście oraz przekopaliśmy grunt pod uprawę. Zebraliśmy kamienie, rozbiliśmy bryły i pograbiliśmy ziemię tak, aby nasz ogródek prezentował się wzorowo. Posadziliśmy cebulę dymkę, buraki i marchew zasialiśmy w redlinach. W paletkach rozsadowych zasialiśmy sałatę i rabarbar. W naszym ogródku nie mogło zabraknąć również rzodkiewki i koperku. Musimy poczekać jeszcze na cieplejsze dni, aby zasiać dynie, cukinie i kabaczki….

Nie możemy się doczekać, aż zaczniemy obserwować efekty naszej pracy….