Abstynencja jest super

– Abstynencja jest super- przekonywała w miniony czwartek doktor Ewa Giza podczas prelekcji w Trzyniku, wygłoszonej dla podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy. W malowniczym Feniksowskim ośrodku, gdzie tłuste koty spały na tarasie a zabytkowy park poetycko ścielił się opadającymi, jesiennymi liśćmi, kończyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Dla Ewy Gizy, która szefuje stowarzyszeniu Feniks od blisko dwóch dekad, obchody były okazją do zaprezentowania dziennikarzom kadry ośrodka. – Oto moja duma. Młodzi, zdolni, troskliwi. Przyszłość terapii środowiskowej. Podobnie, jak wszyscy członkowie stowarzyszenia Feniks, którzy słyną z tego, że są zarażeni ideą niesienia pomocy- mówiła wskazując ręką na swój zespół.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego był w Trzyniku też okazją do zakończenia specjalnego programu, którym objęci byli podopieczni z podwójną diagnozą. To osoby zmagające się jednocześnie z uzależnieniem i chorobą psychiczną.
– Bardzo trudno radzić sobie z takimi pacjentami. Nakłonić ich do leczenia farmakologicznego i zaniechania uzależnienia. By utwierdzić pacjentów w przekonaniu, że warto się leczyć, postanowiliśmy pokazać im filmy. Niektóre dobrze znane kinowemu odbiorcy, inne przygotowane specjalnie dla naszych podopiecznych- wyjaśniała Ewa Giza.
Wtórował jej Adam Szymański, kierownik ośrodka w Trzyniku: -Specjaliści odwiedzali Środowiskowe Domy Samopomocy niosąc nasze przesłanie. Program odniósł sukces. Jego siła tkwiła w pełnej zaangażowania kadrze i wspaniale współpracujących podopiecznych. Na zakończenie prezentujemy film, na którym osoby znane z pierwszych stron gazet opowiadają o swoim alkoholowym uzależnieniu- mówił pan Adam. Prelekcję i pokaz filmu zakończył pełen frykasów poczęstunek dla gości.