„Dwie drogi, dwie strony”

Tymi słowami podsumować można projekt p.n. „Z filmem ku trzeźwości – program systemowego wsparcia dla osób z uzależnieniem z współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością ruchową i intelektualną dla trzech powiatów województwa zachodniopomorskiego.” współfinansowany ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego.
Przez ostatnie tygodnie czterech specjalistów, wśród nich psychiatra, psycholog i terapeuci uzależnień odwiedzali Środowiskowe Domy Samopomocy z powiatu kołobrzeskiego, gryfickiego, świdwińskiego i białogardzkiego z innowacyjnym pomysłem. Zamiast suchych faktów, wykładów i prezentacji do problemu uzależnień podeszliśmy z pozycji widza. Za pomocą filmów fabularnych oraz dokumentalnych uczestnicy obserwowali mechanizmy nałogu, przemianę psychiczną i fizyczną osoby uzależnionej oraz ich relacje z najbliższymi. W niektórych sytuacjach uczestnicy w wyświetlanych obrazach – jak w lustrze – znajdowali odbicie swoich problemów, historii i decyzji. Bardzo emocjonalne wrażenia po projekcji na gorąco omawiane były ze specjalistą. Osoby potrzebujące mogły na miejscu skorzystać z konsultacji.
W czasie trwania projektu uczestnicy mogli zobaczyć co się dzieje „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, dlaczego młody raper z objawami podwójnej diagnozy kończy tragicznie, mimo deklarowanego „Jestem Bogiem”, jakie symboliczne znaczenie dla kolejnego bohatera miał „Żółty Szalik’ oraz o bardzo drastycznych scenach „Pod Mocnym Aniołem”
Czas oczekiwania na kolejne spotkania w ramach projektu uczestnicy wykorzystali na stworzenie prac plastycznych dotyczących problemu uzależnienia.
To one, tak jak i wnioski po odbytych spotkaniach wykreowały myśl przewodnią całego programu. Życie ludzkie do dwie drogi – dwie strony, ciemna i jasna. Choć początek i koniec życia ludzkiego jest jednakowy dla wszystkich, to od każdego człowieka zależy jakiej barwy nabierze jego życie i czy przejdzie przez nie drogą trzeźwości czy uzależnienia.
Zakończenie projektu odbyło się w Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Trzyniku i zbiegło się w czasie z Obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Zaproszeni goście, specjaliści i uczestnicy podsumowali efekty projektu, wysłuchali prelekcji m.in. Psychiatry, psychologa czy asystentów zdrowienia. Po odebraniu nagród za wykonane prace, przy wspaniałym poczęstunku wszyscy poddali się rozmowom i wymianie doświadczeń.
Serdecznie dziękujemy kadrze i uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Leśnej” ze Sławoborza, Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Gryfic oraz Powiatowego Domu Samopomocy Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego w Białogardzie za aktywny udział w projekcie i okazane wsparcie.
Do zobaczenia przy kolejnym filmie – Filmie Ku trzeźwości!