Przytulić chorobę

     23 lutego w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją w Powiatowym Ośrodku Wsparcia na wspólnej sesji spotkali się podopieczni, terapeuci i uczestnicy programu EX – IN
W tym roku przebieg Dnia Walki z Depresją miał inną niż zazwyczaj formułę. O istocie i przebiegu i możliwościach leczenia depresji parę słów powiedział Jacek Mieszkowski, kierownik ośrodka. – Nasza psychiatria idzie w dobrym kierunku, chodzi o to by pobyt na oddziale był jak najkrótszy. Żeby pacjent zdrowienia uczył się już w środowisku – mówił. Depresja to choroba, która została już uznana za chorobę cywilizacyjną. I najbardziej demokratyczną. Cierpią na nią bogaci i biedni, młodzi i seniorzy, profesorowie i sprzedawcy ryb, kobiety i mężczyźni, sławni i przeciętni. Bardzo często nie jesteśmy świadomi choroby, wstydzimy się lub ją wypieramy. A im wcześniej podejmiemy leczenie tym większa szansa na sukces i lepsze samopoczucie. Po prostu chce się chcieć.


Najważniejszą i najciekawszą częścią spotkania były jednak opowiadania sześciu asystentów zdrowienia, którzy od czerwca brali udział w programie EX-IN. Trenerami byli Artur Burzak, Aleksandra Zykus-Stukan, Dominika Siek-Głuszkiewicz oraz Jarosław Wosicki. Każdy z biorących udział w programie doznał kryzysu psychicznego, przebył długą drogę do zdrowienia i dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi pacjentami. – Ex –In uświadomił mi dwie rzeczy – opowiadał pan Ryszard – mogę dać siebie innym i jak bardzo ten oddział jest im potrzebny. Już zacząłem „sufitować’’. Radzenie sobie z kryzysem to ciężka i żmudna praca. Niemożliwa do zrealizowania w pojedynkę. – Jeżeli zachorujesz, nie zajmie się tobą praca tylko twoi przyjaciele – przekonywała pani Agnieszka. Potwierdza to Jarosław Wosicki – było wesoło, smutno, byliście zmęczeni, zagniewani, ale takie właśnie jest zdrowienie.
Wszyscy byli zgodni, że najważniejsze zaakceptować chorobę i być razem. (m)