Zdrowie psychiczne to powszechne prawo człowieka

Zdrowie psychiczne to powszechne prawo człowieka, które wymaga większej uwagi i wsparcia. Jest to stan emocjonalny i psychiczny, który ma kluczowe znaczenie dla ogólnego dobrostanu jednostki i społeczeństwa. Niestety, wciąż istnieją obszary, w których zdrowie psychiczne jest zaniedbywane i stygmatyzowane. To jednak zmienia się dzięki działaniom organizacji międzynarodowych i rządów, które dążą do zapewnienia dostępu do opieki zdrowotnej psychicznej.

Na dzisiejszych zajęciach z podopiecznymi z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kołobrzegu przygotowaliśmy zajęcia z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który wypada 10 października, a  tegoroczne hasło przewodnie brzmi :  „Zdrowie psychiczne to powszechne prawo człowieka”. Razem z podopiecznymi, stworzyliśmy prace, w których uwzględniliśmy pytania: Czym jest zdrowie? Jak dbać o zdrowie?  Jakie są kryteria zdrowia?

Tymi zajęciami rozpoczynamy cykl zajęć tematycznych związanych z profilaktyką i motywacją dotyczącą dbałości o swoje zdrowie psychiczne.

Warto zrozumieć, że zdrowie psychiczne obejmuje zdolność radzenia sobie ze stresem, tworzenie zdrowych relacji i osiąganie satysfakcji w życiu. Stygmatyzacja związaną z problemami psychicznymi nadal jest przeszkodą dla wielu osób w poszukiwaniu pomocy.