Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

„Możesz jej nie widzieć, nie rozumieć, ale to nie znaczy, że choroby nie ma”

Dnia 23.02.2023r. podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia uczestniczyli w warsztatach teoretyczno-praktycznych dotyczących obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. Jest to podstępna choroba, często chorujący nie zdaje sobie sprawy, że dotyczy to właśnie jego. Odsetek osób na nią cierpiących stale rośnie, w Polsce wynosi 1,5 mln, a na świecie 350 mln osób.

Zajęcia podopieczni zaczęli od filmu-wywiadu z osobą chorującą na depresję, który dokładnie omówili, wymienili się spostrzeżeniami i objawami, które sami zauważyli u siebie. Następnie po małej przerwie podjęliśmy się rozwiązania quizu wiedzy o depresji. Pytania były podstawowe, ale bardzo ważne. Po nabytej wiedzy dwie grupy uczestników stworzyły plakaty o tematyce „Jak radzić sobie z depresją”. Burza mózgów zawsze daje świetne efekty pracy, każdy zna inne sposoby radzenia sobie z trudnościami.

Wielu podopiecznych zdało sobie sprawę, że chociaż depresja kojarzy się typowo ze smutkiem, to objawów może być wiele, a sama choroba ma wiele twarzy. To nie tylko brak radości życia, nie tylko wycofanie czy objawy somatyczne typu ból głowy i brzucha. Depresja kryje się także za uśmiechniętą twarzą, wirem pracy i zgraną rodziną. Pamiętajmy, by być czujnym na otoczenie, bo może następnego dnia sami będziemy potrzebowali wyciągniętej dłoni.