Drożdżówka wyróżniona

Podczas konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego już po raz XXI przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP drożdżówka przygotowana przez POW otrzymała wyróżnienie. Drożdżówkę wykonano na zajęciach w Powiatowym Ośrodku Wsparcia, gdzie uczestnicy zajęć pod kierunkiem instruktorki Jadwigi Kobylińskiej doskonalą sztukę robienia ciasta drożdżowego już od dłuższego czasu. Ciasto wykonano na mące koszalińskiej, wiejskich jajach, lokalnym miodzie malinowym i maśle. Ozdobiono malinami z okolicznego gospodarstwa rolnego oraz kruszonką. Drożdżówka została podana jurorom wraz z konfiturą domową z malin.

Celem konkursu jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych i charakterystycznych produktach żywnościowych regionów. Na szczeblu wojewódzkim za przebieg kulinarnych zmagań odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Produkty, które zaprezentowano na konkursie wytwarzane są w małej skali, tradycyjnymi metodami a oceniane były w następujących kategoriach: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, produkty regionalne pochodzenia roślinnego, napoje regionalne i inne produkty regionalne.

Uroczysty finał i wręczenie nagród odbyło się w Przelewicach. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz. Wyróżnienie oraz nagrodę POW przyjął z wielką radością.