Miód…

Ostatnie dni w Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Trzyniku wypełnione były słodkim smakiem i zapachem, a to wszystko za sprawą miodu, który gościł na naszych salonach. W ramach zajęć Uczestnicy dowiedzieli się, jakie istnieją rodzaje miodów, poznali ich właściwości oraz zostali zapoznani z procesem powstawania miodu i pracą pszczelarza.

Spośród wielu rodzajów miodów, jakie istnieją mogliśmy spróbować miodu lipowego, rzepakowego, wielokwiatowego, faceliowego, gryczanego, gryczano-faceliowego oraz wielokwiatowego. Każdy miód ma inny smak, zapach, kolor i konsystencję, co przełożyło się na to, że Uczestnicy mieli ogromny problem, aby wybrać jeden rodzaj na swojego ulubieńca. Zgodnie stwierdziliśmy, że spożywanie miodu jest bardzo korzystne dla organizmu, ponieważ oprócz oczywistych walorów smakowych wzmacnia organizm, dodaje energii, jest lekkostrawny, działa uspokajająco, łagodzi alergie, astmę, katar sienny oraz jest stosowany w chorobach serca, nadciśnieniu, a także pomaga w schorzeniach żołądkowo-jelitowych.

Dzięki uprzejmości lokalnego pszczelarza mieliśmy także okazję spróbować odsklepin miodowych, które również wykazują się działaniem prozdrowotnym. Są bowiem pomocne w leczeniu zatok, chorób gardła i przełyku, chorób dziąseł oraz pomagają w leczeniu grypy i przeziębień.

Odsklepiny miodowe to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły z pierzgi, wosku, propolisu i miodu. Pszczoły po wypełnieniu plastra płynnym miodem zasklepiają plaster w celu zabezpieczenia przed ewentualnym uszkodzeniem. W celu odwirowania miodu z plastrów pszczelarze mechanicznie usuwają powstałe odsklepiny, które spożywa się poprzez żucie przez co najmniej kilka minut w celu pozyskania ich cennych właściwości.

Kolejnym produktem pszczelim, którego mieliśmy okazję spróbować był pyłek. Pyłek pszczeli to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych, a jego spożywanie niweluje zmęczenie fizyczne, psychiczne i apatię, wzmacnia odporność, zwiększa wytrzymałość organizmu, poprawia koncentrację, reguluje pracę narządów wewnętrznych, obniża poziom cukru we krwi, poprawia apetyt, obniża poziom lipidów we krwi a także hamuje zmiany miażdżycowe i poprawia krążenie mózgowe. Ponadto pyłek pszczeli wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego.

Spożywając miód i inne produkty pszczele musimy pamiętać o tym, że pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.