Sprzątanie świata

„Sprzątanie świata” to międzynarodowa akcja na rzecz ochrony środowiska. Od 1989 roku na całym świecie wolontariusze, ochotnicy, przyjaciele przyrody z ponad 40 krajów skupiają się, aby wspólnie działać na rzecz zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na środowisko. Prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także inicjowana jest wspólna, aktywna zbiórka odpadów.
W ramach tej ogólnoświatowej akcji uczniowie z polskich szkół poświęcają jeden dzień, aby wysprzątać miejscowości w których mieszkają. W tym roku Podopieczni Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Trzyniku postanowili dołączyć się do tego działania, aby wspólnie z nauczycielkami i dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Siemyślu posprzątać Nasz Trzynik. Jesteśmy częścią tej społeczności i czujemy się w obowiązku dbać o wygląd i porządek w naszej pięknej miejscowości.
O godzinie 9.00 stawiliśmy się na zbiórce wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki, Mimo chłodnej, nieprzyjemnej, deszczowej aury z uśmiechem na twarzy przemierzaliśmy Trzynik w poszukiwaniu śmieci. Niestety jak się okazuje jest ich całkiem sporo… Mieliśmy ręce pełne roboty. Świadomość ekologiczna w Naszym kraju jest na niskim poziomie, co można zauważyć jak bardzo zaśmiecona była taka mała miejscowość jaką jest Trzynik. Śmieci były wszechobecne… przy drodze, w lesie, wokół kościoła, na starym ewangelickim cmentarzu oraz w parku. Jest to bardzo przykre, gdyż na początku września sprzątaliśmy park i w tak krótkim czasie w miejscach, które były uprzątnięte znowu pojawiły się odpady wszelakiej maści… od opakowań po słoneczniku czy chipsach po butelki i puszki po napojach wyskokowych…
Akcja „Sprzątanie Świata” jest bardzo ważna, gdyż pozwala uzmysłowić młodym osobom jakim wysiłkiem jest posprzątanie śmieci, które ktoś bezmyślnie wyrzucił. Dzieci z pewnością przekażą swoim rodzicom i starszemu rodzeństwu ile pracy kosztowało ich dzisiejsze sprzątanie, dlatego mamy nadzieję, że dorośli uszanują ich pracę i dwa razy zastanowią się, zanim wyrzucą puszkę czy butelkę w zarośla czy między kamienie pod kościołem.
Po ciężkiej pracy Podopieczni Fili POW w Trzyniku zaprosili wszystkich na ciepłą herbatkę i kiełbaskę z grilla. Po raz kolejny mury Naszego Ośrodka wypełniły się gwarem i śmiechem dzieci, ku uciesze naszych Podopiecznych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i ważną lekcję dbania o środowisko…