Obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

 

     23 lutego jest symboliczną datą. To właśnie tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym szczególnym dniu poruszany jest problem, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest czwartą, co do częstości występowania chorobą na świecie.

 

      Każdy człowiek, w ciągu swojego życia, miał chandrę, gorszy nastrój. W tym czasie brakuje siły do działania, ciężko jest podnieść się z łóżka. Wszystko wydaje się trudniejsze niż zwykle.  Najczęściej taki stan nie trwa długo i przechodzi sam z siebie. Jednakże zdarza się, że takie samopoczucie utrzymuje się przez kilka tygodni. Obowiązki dnia codziennego zaczynają człowieka przerastać, hobby i pasje przestają interesować. Przyszłość wydaje się być zasnuta czarnymi chmurami. Mogą pojawić się  myśli rezygnacyjne pozbawiające chorego chęci i siły do działania, a nawet myśli samobójcze.
     Najczęściej chory nie wie co się z nim dzieje, nie widzi swojego pogarszającego się stanu, a zachodzące zmiany zauważa rodzina lub osoby bliskie. Dlatego też 25 lutego 2015 r. w Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi odbyło się spotkanie dla rodzin podopiecznych Ośrodka poświęcone depresji. Spotkanie przebiegło w formie swobodnej dyskusji na temat objawów depresji, oraz sposobów radzenia sobie z obniżonym nastrojem. Podopieczni Ośrodka podzielili się swoimi doświadczeniami. Zwrócili szczególną uwagę na wagę aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego nastroju.
      Całe spotkanie umiliły słodkości przygotowane przez uczestników zajęć wraz z terapeutami.