Światowy Dzień bez Tytoniu

W poniedziałek, 27 maja, w sali edukacyjnej w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Kołobrzegu odbyła się prelekcja przedstawiona przez Panią Elżbietę Kotus z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kołobrzegu z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu. Celem prelekcji było zwiększenie świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Mieliśmy również przyjemność gościć Filię Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Trzynika, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

Pani Elżbieta Kotus opowiedziała o szkodliwości biernego palenia: osoby niepalące, które są narażone na dym tytoniowy, również cierpią z powodu poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i raka płuc. Ponadto korzyści z rzucenia papierosów zmniejszają tętno, które powraca do normy,  a po roku ryzyko chorób serca zmniejsza się o połowę.

Podczas prezentacji mieliśmy również możliwość zobaczyć aparat, który sprawdza ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz rekwizyt w postaci lalki, ukazujący ilość osadzanych substancji smolistych po wypaleniu papierosa.

Po prezentacji odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestnicy mieli okazję zadawać pytania prowadzącej. Wśród poruszanych tematów pojawiły się skutki ekonomiczne i zdrowotne oraz temat dostępności e-papierosów.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników, co świadczy o rosnącej świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Prelekcja z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także impulsem do podjęcia zdrowych decyzji i troski o własne zdrowie.

Dziękujemy  Pani Elżbiecie Kotus za niezwykle ciekawą prelekcję i zaszczepienie motywacji do porzucenia nałogu palenia papierosów.