Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Ukrainy

Pracownicy i podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Kołobrzegu włączyli się w ogólnopolską i lokalną pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Jeszcze lutym przygotowaliśmy sporo kanapek dla osób przybywających na Dworzec Kolejowy w Kołobrzegu, aktywnie współuczestniczyliśmy w organizowaniu ich zakwaterowania wykorzystując zarówno nasze prywatne kontakty, jak i współpracując z gminnym i powiatowym sztabem kryzysowym.
Już w pierwszych tygodniach od wybuchu wojny, przekazaliśmy liczne dary do Hotelu „Sonata” w Grzybowie, gdzie znalazły schronienie matki z dziećmi z terenu Ukrainy. Były to środki czystości, produkty spożywcze oraz odzież, którą zebraliśmy w POW.
Od Dyrekcji Hotelu „Sonata” dowiedzieliśmy się, jakie są dalsze, pilne potrzeby. Niektórzy pracownicy POW prywatnie zaangażowali się jako wolontariusze w niesienie pomocy żywnościowej, medycznej i psychologicznej.

Jedna z terapeutek poprowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci z Ukrainy.Zorganizowaliśmy mini wystawę tych prac w naszym ośrodku. Ponadto nawiązaliśmy kontakt z Ukrainkami, które na nasze zaproszenie zgodziły się poprowadzić zajęcia z szydełkowania i wyrabiania ozdób z papieru. Chętnie przyjmować będziemy na zajęcia pozalekcyjne utalentowaną młodzież i dzieci wykazujące zainteresowania artystyczne.

Zdajemy sobie sprawę, że tylko nawiązanie osobistych, życzliwych i ciepłych relacji zarówno pracowników jak i podopiecznych naszego ośrodka z osobami z terenu Ukrainy da najlepsze rezultaty wsparcia psychologicznego dla tych ludzi przeżywających traumę wojny, ucieczki i rozłączenia z bliskimi, a czasami i całymi rodzinami.

Jesteśmy też w trakcie przygotowywania słodkiej niespodzianki świątecznej dla dzieci z Ukrainy. W ten sposób poznają wkrótce nasze tradycje i obyczaje. Na pewno „Zajączek” przyniesie im pyszne, wielkanocne czekoladowe przysmaki, a na ich twarzach zagości radość i uśmiech.