Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze”, czyli „Andrzejki” w Trzyniku

Współczesne andrzejki kojarzone są głównie z zabawami tanecznymi, które z tradycyjną formą obchodów tego święta mają niewiele wspólnego. Dawniej do wróżb andrzejkowych podchodzono bardzo poważnie. Obecnie zabawę traktuje się z przymrużeniem oka 🙂
Aby zapoznać się z genezą i obrzędami andrzejkowymi podopieczni filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Trzyniku obejrzeli projekcję filmową, która wirtualnie przeniosła ich do świata dawnych ludowych tradycji o słowiańskim rodowodzie.
Zabawę andrzejkową rozpoczęliśmy od lania wosku, który przelany przez dziurkę od klucza przyjmował najróżniejsze kształty. Cień woskowej formy rzucany na ścianę pokazał nam wiele symboli; na szczęście wszystkie miały pozytywne znaczenie.
Na imprezie nie mogło zabraknąć poczęstunku. Oprócz ciast i deserów na stole pojawiły się także ciasteczka z wróżbą. Wszystkie słodkości zostały przygotowane w naszej pracowni kulinarnej.
Nie mogło się obyć bez tańców i wspólnej zabawy. Na parkiecie poza solenizantem – Panem Andrzejem bawili się wszyscy uczestnicy, w tym również najstarsze podopieczne filii POW!
W imprezie wzięli udział przyjaciele Stowarzyszenia „Feniks”, którym serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.