Dzień Wiosny i Obchody Światowego Dnia Poezji w POW w Kołobrzegu

Ponieważ w tym roku początek kalendarzowej Wiosny i Światowy Dzień Poezji wypadają w niedzielę postanowiliśmy przygotowywać się i nastrajać na tę okazję oraz świętować przez kilka dni.

Pierwszy dzień wiosny był dla naszych słowiańskich przodków jednym z najważniejszych dni w roku. Wtedy to świętowano narodziny nowego życia po mroźnej i wyczerpującej zimie.

Obchody były nawet kilkudniowym cyklem obrzędów. Rozpoczynało je topienie słomianej kukły, symbolizującej boginię zwaną Marzanną. Nietrudno się domyślić, że utopienie Marzanny oznaczało śmierć zimy. W czasach prasłowiańskich wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie jej królestwa, czyli zimy, i nadejście wiosny. W prastarych czasach kukłę wykonywano ze słomy, owijano bandażami i kolorowymi szmatkami.

Przez cały dzień dzieci nosiły ją po wsi, zaglądając do każdego domu i podtapiając, gdzie to tylko było możliwe. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież, która przy zapalonych pochodniach szła ostatecznie utopić Marzannę w rzece czy jeziorze. Czyniono przy tym ogromny hałas, klekocząc kołatkami, śpiewając i stukając w co popadnie.

My aby zachęcić wiosnę do powrotu do nas postanowiliśmy przystroić pomieszczenia i siebie w kwiaty.

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, obchodzony jest również Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że obchody tego dnia mają być dodatkowym impulsem dla promocji poezji poprzez organizację krajowych, regionalnych i międzynarodowych wydarzeń poetyckich. Święto obchodzone jest uroczyście w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się ten dzień także w Grecji – w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii. Również w Polsce w tym dniu zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń popularyzujących poezję i czytanie wierszy.

Irena Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO, w deklaracji złożonej z okazji Dnia, napisała: “Obchody Światowego Dnia Poezji zwracają uwagę na jedną z najcenniejszych form ludzkiej ekspresji i tożsamości kulturowej i językowej. Uprawiana na przestrzeni całej historii, w każdej kulturze i na w każdym kontynencie – poezja przemawia do naszych wspólnych wartości, przekształcając najprostsze wiersze w ważny instrument na rzecz dialogu i pokoju”.

Wzięliśmy się do prac warsztatowych i pisania przed obchodami, aby zaprezentować wiersze napisane specjalnie na tę okazję. Zarówno pisanie jak i odczytywanie tekstów przyniosło wiele pozytywnych emocji i sprawiło radość podopiecznych i personelu POW.

Zapraszamy do naszej fotorelacji.