Pepito – nietypowy gość

12 Lipca progi naszego Ośrodka przestąpił nietypowy gość. Jego cztery łapy energicznie i wesoło przemierzały kolejne pomieszczenia. Pepito, bo o nim mowa, to niespełna dwuletni pies rasy Nowofundland, który wraz ze swoją opiekunką panią Małgosią odwiedził nas w ramach zajęć dogoterapii.
Terapia z udziałem psa to jedna z najpopularniejszych form zooterapii. Jest to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Podczas naszego pierwszego spotkania pracowaliśmy w grupach 6 osobowych. Pani Małgosia jako doświadczony hodowca przedstawiła nam historię rasy, opowiedziała o przygotowaniach do wystaw i nagrodach zdobytych przez jej pupili. Następnie wprowadziła nas w tajniki prawidłowej opieki nad psem, wyjaśniła kluczowe pojęcia, odczarowała mity panujące w naszym społeczeństwie na temat relacji między człowiekiem a czworonożnym przyjacielem.
Każdy z uczestników miał możliwość pogłaskania, przytulenia, wyczesania, nakarmienia i napojenia Pepito. Jego żywiołowość udzieliła się nam wszystkim. Nie mogliśmy też odmówić sobie przyjemności wspólnej sesji zdjęciowej. Mamy nadzieję że zapoczątkowana znajomość przerodzi się w cykl spotkań z naszym psim terapeutą!