„Zdrowie psychiczne dla wszystkich” i „Stop psychofobii”

„Zdrowie psychiczne dla wszystkich” i „Stop psychofobii” – pod takimi hasłami w tym roku ruszył Marsz Żółtej Wstążki z II Kongresu Zdrowia Psychicznego w Warszawie.
Oczywiście nie mogło tam zabraknąć uczestników i pracowników Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Kołobrzegu, Dziennego Oddziału Psychiatrycznego z Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu i Filii Powiatowego Ośrodka Wsparcia z Trzynika. Zmotywowani i gotowi do działania, mieliśmy świadomość, że razem możemy więcej, dlatego dnia 3.06.2019 r. od samego rana godnie reprezentowaliśmy Stowarzyszenie „Feniks” na drugim już z kolei Kongresie Zdrowia Psychicznego w Warszawie, który odbył się w Pałacu Kultury, a zakończył niezwykle ważnym Marszem Żółtej Wstążki. Idea wydarzenia była taka sama jak dwa lata temu – zatrzymanie stygmatyzacji osób chorujących psychicznie i poprawienie warunków hospitalizacji, poszerzona jednak została o kilka ważnych postulatów, przede wszystkim chodziło o zauważenie złej sytuacji chorujących dzieci i młodzieży oraz brak miejsc do ich leczenia.Do udziału w Kongresie przysługiwały nam dwa stanowiska: plakatowe, na którym zostały zapisane istoty działalności Stowarzyszenia oraz ulotkowe, z którego można było pobrać materiały promocyjne. Całość wydarzenia zwieńczył zorganizowany marsz ulicami miasta w stronę Sejmu. Głośno walczyliśmy o swoje prawa i prezentowaliśmy transparenty z ważnymi hasłami.
Korzystając z okazji pobytu w stolicy, postanowiliśmy, że zostaniemy tam nieco dłużej, by odwiedzić zoo. Rankiem 4.06.2019 r. byliśmy już pod bramą tego pięknie zielonego miejsca. Pomimo upału daliśmy radę odwiedzić wszystkie klatki, budynki i zagrody. Zwierząt było wiele, ale największe wrażenie zrobił na wszystkich niedźwiedź polarny i wolno puszczony paw, który w całej swej okazałości zaprezentował uczestnikom wycieczki piękne pióra.
Wyjazd był niezwykle intensywny, a podopieczni wrócili do Kołobrzegu zmęczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni, wierząc i mając nadzieję, że uczestnictwo w Kongresie wiele zmieni.
Serdecznie dziękujemy Panu Kierowcy za bezpieczny przejazd !
N.J.