Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszego świata. Nie można jej lekceważyć. Dotyka ona nawet kilka milionów Polaków, w coraz to młodszym wieku.
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Święto zostało ustanowione przez ministerstwo zdrowia w 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Także w naszym Ośrodku nie zapominamy o tym dniu. W tym roku przypadało w sobotę.
Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęliśmy od wspomnień minionego weekendu i poruszyliśmy temat depresji. Nie jest nam to obca tematyka. Sporo z nas – podopiecznych, przeżyło epizod depresji.
Nie brakowało refleksji, wspomnień z tamtego bolesnego czasu. Wspólnie ustalaliśmy, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Pomogła nam w tym również projekcja filmu, w którym osoby chorujące na depresję opowiadały o swoich doświadczeniach.
W tym jakże nie łatwym temacie pojawiła się jednak pozytywna myśl i dobre podsumowanie.
Nie jesteśmy w smutkach sami! Zdecydowanie rzadziej pojawiają się u nas myśli rezygnacyjne, przygnębienie. Mamy tutaj w Ośrodku wsparcie drugiego człowieka – kolegi, koleżanki a także grona terapeutycznego. Nie pozostajemy sami z problemami. Zawsze możemy liczyć na pomocną dłoń, dobrą radę i przede wszystkim zrozumienie.