Bule w słoneczną pogodę….

     Pétanque inaczej (petanka, gra w bule, gra w kule) – tradycyjna francuska gra towarzyskaz elementami zręcznościowymi. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach między innymi na terenie Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu.
    To właśnie tutaj w dniu dzisiejszym podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi mieli okazję rzucać bulami. Każdemu przyświecał cel aby własną bulę umieścić jak najbliżej świnki. Wśród uczestników znalazły się osoby o doskonałym wyczuciu odległości jak również siły rzutu.
Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu plastikowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej w Polsce świnką.
     Każda partia składa się z kilku rozgrywek. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika.
Niewątpliwie gra ta przypadła do gustu podopiecznym POW-u. Gdy tylko czas pozwoli będziemy uskuteczniać nasze umiejętności jak również wyostrzać sokoli wzrok.

A.B