Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej – Wspólny sukces

Chociaż przeszło już do historii wydarzeń i emocje powoli opadają, to wiadomo, że było potrzebne, ważne i będzie powtarzane. W tym roku obradowano na temat „ Roli rodziny w ujęciu psychiatrii środowiskowej”
„ Z serca dziękuję tym z Państwa, którzy dokładają wszelkich starań by chorzy nie czuli się wyobcowani, zaś Środowiskowe Domy Społeczne były przystanią do prowadzenia godnego życia” – napisał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński do uczestników tej wyjątkowej konferencji. Wyjątkowej z wielu powodów – poruszanych tematów, problematyki jak i uczestników. Do Kołobrzegu przyjechali wybitni przedstawiciele polskiej psychiatrii, politycy, władze szczebla terytorialnego, kadra, psychologowie, psychoterapeuci środowiskowi i zajęciowi. Byli także sami pacjenci, którzy opowiadali o swoim zdrowieniu i dobrodziejstwie psychiatrii środowiskowej. O tym głosie „z dołu” mówił Marek Balicki, były minister zdrowia, bez którego reforma zdrowia i pilotaże Narodowego Programu Ochrony Zdrowia po prostu wygasną.


Kilkugodzinne form wypełniły wykłady, rozmowy i wymiana doświadczeń. – Doktor Ewa Giza jako dobry psychiatra wyznaczyła mnie jako pierwszego w trosce o moje zdrowie psychiczne – zaczął swoje wystąpienie dr nauk medycznych Artur Kochański, członek Rady Zdrowia Psychicznego z Lublina. Prosto i jasno mówił i plusach psychiatrii środowiskowej i umiejscowieniu w niej rodziny. Rozprawiał się ze schematami jakimi przez lata murowane były osoby doświadczające kryzysu. – Rodzina nie jest przyczyną choroby, ale jej ofiarą – mówił. Zatem rodzina powinna być objęta leczeniem. Pozornie proste, ale metoda ciągle napotyka na opór, zwłaszcza wśród lekarzy psychiatrów starej daty. O niechętnym zdejmowaniu fartuchów mówił z kolei prof. Jerzy Samochowiec z Kliniki Psychiatrycznej w Szczecinie.
Padały słowa ważne, krzepiące i potrzebne. Zapowiadające zmiany i ich konieczność. Nie tylko w systemie, bo to jest już oczywiste, ale w samym nazewnictwie. Prof. Jacek Wciórka z Kliniki Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pomysłodawca i twórca NPZP zauważył, że określenie „choroba psychiczna odchodzi do lamusa” już nie choroba a kryzys. Zmierzch starej nazwy odczaruje, zniweluje i oswoi tę dziedzinę życia człowieka.
Feniks ma głos


Mieliśmy także i swój czas na konferencji. Ewa Giza prezes Feniksa, przewodnicząca Zachodniopomorskiej Filii Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP opowiedziała uczestnikom forum o pracy Stowarzyszenia w Powiecie Kołobrzeskim. W jakich obszarach działa, czym się zajmuje oraz jaką ważną rolę pełni w promowaniu i nauce wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Uczestnicy konferencji wysłuchali też relacji uczestników projektu „Ekspert przez doświadczenie”, którzy wykorzystując swoją wiedzę i przeżycia nauczyli się pomagać innym. Mgr Marta Ustianowska przedstawiła prezentację o roli rodziny w terapii dzieci i młodzieży natomiast kadra Centrum Psychiatrii ze Szczecina opowiedziała nam o problemie „Zespołu wypalenia opiekuna”.
Forum było adresowane do wszystkich pasjonatów, ekspertów psychiatrii środowiskowej oraz ich podopiecznych. Zaproszenie na konferencje spotkało się z dużym odzewem. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, powiatu, młodzież szkolna, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych, publiczna służba zdrowia. Na Forum przyjechali przedstawiciele Domów Środowiskowych z Koszalina, ich podopiecznie przywieźli swoje prace plastyczne i ozdoby świąteczne. A wspólny obiad dopełnił integracji.

Z konferencji oprócz dobrych wrażeń z wykładów i odczytów płynie jeden najważniejszy wniosek, że psychiatria środowiskowa jest niezbędna do zdrowienia osób doświadczających kryzysu. Że kierunek obrany ordynator Ewę Gizę już kilkanaście lat temu jest właściwy a założenie stowarzyszenia Feniks „strzałem w dziesiątkę”. Wykładowcy docenili i zauważyli działalność kołobrzeskich terapeutów. Zachodniopomorska psychiatria środowiskowa ma się, jak urzędowo-ustawową obojętność bardzo dobrze. Jest co kontynuować i ulepszać. Spełniły się także założenia Ewy Gizy, która stawiała na propagowanie wiedzy o psychiatrii wśród młodzieży. Wykładom przysłuchiwała się zarówno młoda kadra Feniksa jak i młodzież nie związana bezpośrednio ze stowarzyszeniem i terapią. Wszystko wskazuje na to, że kolejne Forum będzie miało większy zakres, bo że się odbędzie jest już pewne.

Ramka
Konferencja odbyła w pomieszczeniach Społecznej Akademii Nauk – Wydział Zamiejscowy przy ul. Kasprowicza 10. Zorganizowaliśmy ją wspólnie z Zachodniopomorską Filią Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Środkowo Pomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie. W organizacji konferencji udział wzięła także Medison spółka z.o.o. oraz Urząd Miasta w Kołobrzegu

Patronat honorowy nad Forum objęli: Pomorski Uniwersytet Medyczny i Sekcja Psychiatrii Środowiskowej I Rehabilitacji PTP

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

no images were found