Dzień Zdrowia Psychicznego

     Dzień Zdrowia Psychicznego – zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Byłoby wspaniale, żeby wszyscy ludzie byli zdrowi, sprawni i szczęśliwi. Z uśmiechem w sercu wstawali o poranku i z uśmiechem szli do pracy. Takiej, która daje satysfakcję. Bez nerwów, zgrzytów, bolącego brzucha i strachu. Przed szefem, obowiązkami ponad miarę, wyśrubowanymi normami itd. Kiedy praca nie przynosi satysfakcji osobistej, finansowej, a jest wykonywana pod nieustanną presją mogą pojawić się kłopoty.

Szwankuje nie tylko ciało ale i dusza. Bolący brzuch, choroba wrzodowa, nerwica, depresja. Kiedy skumulują się w jednym człowieku bywa naprawdę kiepsko. Stres dopada obie strony- i szefa i podległych mu pracowników. Nieporozumienia, duszna atmosfera w pracy bardzo często wynika kiepskiej lub wręcz zerowej komunikacji na linii szef-pracownik. Na stresogenną atmosferę w miejscu pracy wpływają także relacje między pracownikami. Coraz trudniej o dobre kontakty, koleżeństwo, życzliwość. Zmuszani do rywalizacji i swoistego wyścigu szczurów, z obawą utraty pracy stają się automatami do wykonywania obowiązków. Bez radości, satysfakcji i pewności, że to nie ostatni miesiąc. A przecież naprawdę nie trzeba wiele, by przez dobrą atmosferę w pracy zażegnać frustrację, lęki, agresję i niechęć.
Zdrowie psychiczne czyli jakie?
Definicja mówi o stanie dobrego samopoczucia, w którym osoba jest świadoma własnych możliwości, może radzić sobie z normalnym poziomem stresu, może wydajnie pracować, jest w stanie uczestniczyć w życiu swojej społeczności. Dbałość o zdrowie psychiczne w miejscu pracy jest równie ważne jak BHP i przepisy przeciwpożarowe. Wspólne spożywanie posiłków, organizowanie zakładowych „opłatków” i wielkanocnych śniadań, jubileuszy, wyjazdy szkoleniowe i kursy.
A wszystko zaczyna się po prosu od rozmowy.