Pierwsza wigilia w Trzyniku

     A słowo ciałem się stało i … zostało w Trzyniku.( gmina Siemyśl ) Pacjenci i kadra Oddziału Dziennego , Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kołobrzegu , Filii POW z Trzynika , pani Sołtys z Trzynika Marzena Zasadzka i Panie mieszkanki z Trzynika , pomagające w przygotowaniu uroczystości, członkowie Stowarzyszenia „ Feniks”, przyjaciele Stowarzyszenia, władze samorządu wszystkich szczebli, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska , radny PiS Sejmiku zachodniopomorskiego Henryk Carewicz , zca Prezydenta Kołobrzegu Jacek Woźniak , Przewodniczący rady Miasta Ryszard Szufel ,radni Rady Miasta , vce Starosta Helena Rudzis Gruchała , Przewodnicząca Powiatu Kołobrzeskiego Danuta Adamska Czepczyńska, członek Zarządu Powiatu Antoni Szarmach , radni Rady Powiatu Kołobrzeskiego, Dyrektor Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu Tomasz Szymański , i personel Szpitala, wójtowie Gmin Siemyśl Marek Dołkowski , Dygowo Grzegorz Starczyk z Przewodniczącym Rady Gminy Dygowo , przedstawiciele organizacji pozarządowych Uniwersytetu III Wieku , Związku Niewidomych , LGD „ Siła w Grupie” z Gościna , Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Socjalnych ze Szczecina , Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,p Krystyna Gawlik ze Stowarzyszenia Pionier z Kołobrzegu , p Andrzej Olichwiruk MEC Kołobrzeg , delegacje Środowiskowych Domów Samopomocy z Białogardu , Gryfic , Koszalina , dyrektor DPS Włościbórz p. Małgorzata Klincewicz , Dyrektor DPS z Gościna p Agnieszka Bany, przedstawiciel Ośrodka Niva , Policealnej Szkoły Terapii Zajęciowej , sponsorzy , przyjaciele Feniksa , kadra Feniksa, duchowieństwo Ojciec Bogdan wieloletni kapelan szpitala , ks prałat Jan Kazieczko ze Szczecina , ksiądz z Trzynika , mieszkańcy wsi ,

– nikogo nie zabrakło, by przełamać się opłatkiem i zanurzyć w atmosferze życzliwości, świąt i przychylności, wiele życzeń ,miłych słów.
Ciepłe słowa padły z listów Europosła Czesława Hoca i Posła Marka Hoka , profesora Kliniki Psychiatrii ze Szczecina Jerzego Samochowca.
Wielu innych zaproszonych gości przesłało życzenia i usprawiedliwienia ( gorący czas pracy i innych obowiązków ).
Budynek pięknie przystrojony , oświetlony , uporządkowane obejście , w Parku jaśniej i porządniej za sprawą przeprowadzonego I etapu rewitalizacji Parku.
Gładkie ściany, nowe okna z pięknymi zasłonami, równiutkie podłogi, ogień na kominku, stroiki, choinka, lampki, odświętnie nakryte stoły z pysznymi potrawami , przygotowanymi przez kadrę , pacjentów i panie z Trzynika.
Taka jest rzeczywistość w Trzyniku roku 2016. O dawnej ruinie, pleśni, grzybie, trawie, szpargałach nie pozostał nawet ślad. O tym jak było, goście z niedowierzaniem poznawali z pokazu slajdów „ wczoraj i dziś” , nie było osoby, na której nie robiłoby to wrażenia. Lwią część prac porządkowych i remontowych zrobili sami pacjenci wraz z kadrą Stowarzyszenia . Z pomocą kadry „ Feniksa „ i mieszkańców Trzynika realizowali marzenie Ewy Gizy i członków Feniksa , aby Stowarzyszenie miało swoje miejsce, i służyło ono pacjentom i mieszkańcom .
Gdybym miał tyle wiary i zapału co doktor Giza to zbudowałbym kilka kościołów! – mówił ojciec Bogdan, były kapelan szpitala i przyjaciel stowarzyszenia.
Od listopada 2016 w Trzyniku działa Filia Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kołobrzegu, w zajęciach uczestniczy dwadzieścia osób( a chętnych coraz więcej ), ten Srodowiskowy Dom Samopomocy , Filia POW przeznaczony jest dla osób potrzebujących z terenów wiejskich głównie gminy Siemyśl , Rymań , Gościno to A to dopiero początek, bo pałacyk to także Centrum Aktywizacji Społecznej. Już wkrótce będzie tu realizowany projekt w partnerstwie z Zachodniopomorskim Forum Organizacji Socjalnych , gdzie wraz z Izbą Rzemieślniczą pacjenci będą uczyć się zawodu glazurnika, w przyszłości będzie tu punkt naprawy rowerów, w lecie kawiarenka, wykonywany będzie catering – pracownikami będą oczywiście podopieczni Feniksa., inne dziełania aktywizujące lokalne środowisko.
A na jedzeniu znamy się doskonale, wszystkie wigilijne potrawy, jakie zaserwowaliśmy gościom cieszyły się smakowitym powodzeniem i szybko znikały ze stołów.
Było wspólne kolędowanie , śmiechu co niemiara , spotkanie znajomych.
Wesoło , rodzinnie , uroczyście, magicznie.
Ze stołów witał nas nowy numer gazety ” Pod Skrzydłami Feniksa ” pod redakcją Małgosi Maj , jak zawsze kolorowy i ciekawy.
A w godzinach popołudniowych Sołectwo Trzynik spotkało się na swojej Wigilii ,podczas której dzieci przedstawiły Jasełka.
– To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszę, się że mogłam pomóc – mówiła Anna Mieczkowska, członek zarządu woj. Zachodniopomorskiego. Zachwytu i uznania nie kryła Helena Rudzis-Gruchała, wicestarosta – pani Prezes, dziękuję, że ma pani marzenia, które tak skutecznie i pięknie Pani realizuje z myślą o osobach potrzebujących naszej życzliwości, serdeczności. Gratuluję
To był ważny dzień dla nas wszystkich…przed nami dalsze działania , poszukiwanie dalszych środków na remont dachu , piwnic , strychu. Stworzymy tam potrzebne do systemu psychiatrii środowiskowej mieszkanie chronione , hostel dla osób chorujących psychicznie , no i nadal rewitalizacja parku….ale to już „ bułka z masłem „( haha)
Mamy zespół osób , zaangażowanych w pracę Feniksa , patrzących w tę samą stronę , mających te same cele , aby kwitła nam w powiecie kołobrzeskim psychiatria środowiskowa , a osoby chorujące psychicznie mogły przy naszej pomocy normalnie funkcjonować i żyć, pracować.
A ja serdecznie Wam ; Gosiu , Martusiu , Alicjo , Marzeno ( i Paniom z Trzynika ), Adasiu , Mario , Dominiko , Bogusiu , Aniu , Jarku , Jacku , Renato , Arkadio , Nicolette , Bartku , i zaangażowanym pacjentom szczególnie Pani Mariance – DZIĘKUJĘ za organizację z takim zapałem , poświęceniem , nie licząc czasu i zmęczenia , złego z powodu choroby samopoczucia
tego pięknego Dnia Wigili w Trzyniku.
Szefowa.
Ewa Giza Prezes SUPOZ „ Feniks”

no images were found