Godzina 6 rano, dnia  23 września 2014 roku. Pod Millenium zaczynają gromadzić się podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Kołobrzegu. Wszyscy niecierpliwie czekają na autokar. Na wielu twarzach można było zaobserwować uśmiech. Perspektywa czterodniowej wycieczki do Giżycka cieszyła każdego z osobna.

     Po kilkunastu minutach, sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autobusie ruszyliśmy w drogę.  W czasie postoju w Gietrzwałd mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium Maryjne, które jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Jego historia zaczęła się w 1877 roku, kiedy dwóm dziewczynkom pokazała się na klonie Matka Boska. Na terenie Sanktuarium znajdowało się święte źródełko. Wszyscy mieliśmy okazję spróbować świętej wody, która przynosi ulgę cierpiącym i sprawia liczne uzdrowienia. Kolejny kilkugodzinny postój mieliśmy w Olsztynie. Spacerując po Starym Mieście mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Wysoką Bramę z XIV wieku , Stary Ratusz XIV-wieczny, następnie udaliśmy się do autokaru jadąc prosto do Hotelu Europa w Giżycku gdzie po przyjeździe na miejsce zostaliśmy zakwaterowani oraz udaliśmy się na przepyszną obiadokolację.

     W drugim dniu wyprawy, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do samego serca Mazur gdzie znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera- Wilczy Szaniec. Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Wszystkich zachwyciły  organy znajdujące się w kościele. Instrument posiadał 4000 piszczałek. Organy ozdobione były poruszającymi się figurkami, które wprawiły wszystkich w zachwyt. Na uwagę zasługiwał również ołtarz, mający 19 metrów wysokości, w którym honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej (namalowany w 1640 roku).

     Największą atrakcją dnia trzeciego była wycieczka do Kadzidłowa gdzie zwiedzaliśmy park dzikich zwierząt zajmujący obszar ok.100ha w Puszczy Piskiej. Zobaczyliśmy m.in. osły, wilki, jelenie Dybowskiego, rysie, łosie, żbiki itd.  Bliskie obcowanie ze zwierzętami wprawiło nas wszystkich w pozytywny nastrój jak i dostarczyło nam masę przyjemnych odczuć. Mieliśmy również okazję zwiedzić w Giżycku Twierdzę Boyen mającą kształt gwiazdy, stanowiącą ważny obiekt strategiczny. W stan odprężenia i zrelaksowania wprowadził nas spacer po porcie żeglarskim jak również po okolicach Giżycka.  Przyroda ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcały do jak najdłuższego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uwieńczeniem tego dnia był pożegnalny grill zorganizowany na terenie Hotelu. Przepyszne steki, karkówka ,pieczone ziemniaczki były rozkoszą dla podniebienia.

     Nadszedł dzień czwarty naszego pobytu w Giżycku. Dzień czwarty i niestety ostatni… Po zjedzeniu śniadania, pożegnaliśmy się z obsługą hotelową, zapakowaliśmy torby i ruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze zatrzymaliśmy się w Stębarku gdzie mogliśmy zwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przewodnik oprowadził nas po okolicach, opowiadając o przebiegu bitwy. Zaprezentował nam w namiocie przed muzeum  haftowaną wersję obrazu Jana Matejki ,,Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach. Obok muzeum w Sali kinowej mogliśmy obejrzeć ,, Opowieść o obrazie Jana Matejki-Bitwa pod Grunwaldem”. Film w bardzo atrakcyjnej formie przedstawiał historię dzieła Mistrza Matejki.

     Wymienione miejsca i zabytki to tylko część programu wycieczki. Wzbogaciła ona naszą wiedzę dostarczając zarazem wielu niezapomnianych wrażeń, co zgodnie potwierdzają wszyscy uczestnicy.

     Dnia 26.09.2014 roku wypoczęci i zregenerowani, wróciliśmy do utęsknionego Kołobrzegu.

     Gorące podziękowania dla Biura Turystycznego ,,Amatur”  za zorganizowanie nam wspaniałej wycieczki. Dziękujemy również naszemu pilotowi wycieczki, Panu Leszkowi za przekazanie nam sporej dawki wiedzy historycznej i zapoznanie nas z zabytkami danej miejscowości. Podziękowania należą się również panu Jankowi dzięki któremu bezpiecznie i wygodnie przemierzaliśmy setki kilometrów.