Wiedza ważniejsza od strachu

     Czy marihuana jest bezpieczna? – spytała wprost Ewa Giza, ordynator oddziału psychiatrycznego i prezes stowarzyszenia „Feniks” podczas wykładu wygłoszonego w Szkole Zdrowia Psychicznego. Zdania były podzielone. Okazało się, że wiedza o szkodliwości „zioła” jak popularnie nazywany jest ten narkotyk nie jest zbyt duża. I by tej wiedzy było jak najwięcej służył właśnie wykład doktor Gizy. – Nie chcę was straszyć bo to nie o to chodzi. Jeżeli będziecie mieli więcej wiedzy o skutkach ubocznych i powikłaniach zażywania marihuany tym lepiej. Będzie wam łatwiej odmówić, być asertywnym – tłumaczyła.
Na wykład przyszła młodzież ze szkół ponadpodstawowych, pacjenci Powiatowego Ośrodka Wsparcia, mieszkańcy Kołobrzegu, nauczyciele. Liczna frekwencja świadczy o tym, że problem jest i a z każdym rokiem narasta.
Szkoła Zdrowia Psychicznego to nie tylko słowa, wykłady i slajdy. Potrzebujący wsparcia, wiedzy i praktyki mogą liczyć na przeróżne warsztaty choćby z asertywności. Zajęcia finansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Program wpisuje się w Narodowy Program Zdrowia Psychicznego i poszerza psychiatrię środowiskową. Na pomoc może liczyć każda osoba, która nie radzi sobie z problemami. Znajdzie ją wśród psychologów, terapeutów i psychiatrów. Bezpłatnie. Można przyjść do przychodni (bez skierowania od lekarza rodzinnego), klubu pacjenta lub wprost do oddziału psychiatrycznego. Szczegóły można znaleźć na stronach: www.feniks.kolobrzeg.pl oraz www. zoz.kolobrzeg.pl.